پاریس رو خیلی از ما به عنوان زیباترین شهر اروپا می شناسیم.تو این مطلب با من همراه بشین تا تو خیابون های پاریس با هم قدم بزنیم.

- چرا این مطلب رو بخونیم؟:

. یکی از محبوب ترین شهرهای اروپایی پاریسه. شهری که هرکسی آرزو داره حداقل یه بار بهش سفر کنه. دیدن برج ایفل و موزه لوور برای هرکسی جذابه. ولی معمولاً برای سفر تو حوزه شنگن محدودیت هایی وجود داره. مثلاً اینکه شما یه تعداد روز مشخصی وقت دارید که تو این کشورهای اروپایی باشید. همین مساله باعث میشه دلتون بخواد با ویزایی که گرفتید حداقل چندتا کشور رو ببینید و نهایت استفاده رو از وقتتون بکنید. با این فرض من این برنامه سه روزه رو براتون تنظیم کردم که بتونید تمام جاهای دیدنی شهر پاریس رو که امکانش هست تو این مدت کوتاه ببینید. پاریس یکی از توریستی ترین شهرهای دنیاست. پر از موزه و کاخ و مکان های دیدنی. قطعاً اگر زمان بیشتری داشته باشید شاید بشه این برنامه رو از این همه فشردگی رها کرد و یکم راحت تر تو شهر پاریس چرخید. ولی من بنا رو گذاشتم روی اینکه تو سه روز چطور برنامه ریزی کنیم و جاهای دیدنی شهر پاریس رو ببینیم. قبل از اینکه برنامتون رو با پیشنهاداتی که در ادامه میگم تنظیم کنید، روزهای سفر و زمان رفتنتون به پاریس رو هم در نظر داشته باشید. مثلاً اگر تو روزهای کریسمس برید برای دیدن شهر مسلماً هم اولویت ها عوض میشه هم ساعت کاری های این مجموعه هایی که نام میبرم. یا اگر یه روز سه شنبه رو برای دیدن موزه لوور در نظر گرفته باشید باید بدونید که این موزه تو روزهای سه شنبه تعطیله. پس این نکته رو فراموش نکنید.

.. پاریس رو روی سایت Tripadvisor ببین.

 

پاریس

 

- برنامه دیدن جاهای دیدنی شهر پاریس در روز اول:

. فکر کنم هرکسی که برای اولین بار به پاریس سفر می کنه، انقدر ذوق داره برج ایفل رو ببینه که هرکار دیگه ای برای روز اول به غیر از دیدن برج ایفل به نظرم اشتباهه. پس اولین مورد برای بازدید از جاهای دیدنی شهر پاریس رو برج ایفل پیشنهاد میکنم.

.. برج ایفل:

... ایفل نماد مشهور شهر پاریسه. یه سازه عظیم الجثه فلزی که تقریباً از همه جای شهر پیداست. وقتی از دور این برج رو میبینین شاید خیلی به نظرتون نیاد که چقدر بزرگه. اما کافیه سعی کنید زیر این برج عکس بگیرید و ببینید که از هر طرف دوربین رو می گیرید برج کامل داخل عکس نمیفته. برای رسیدن به برج ایفل چند راه وجود داره. بنظرم از داخل باغ های تروکادرو که رو به روی رود سن هست مسیرتون رو شروع کنید. دیدن این باغ در حالی که به سمت ایفل میرید تجربه قشنگیه. پشت برج ایفل هم باغ های شان دو مارس قرار گرفتن که میتونید بعد از دیدن ایفل از اونها دیدن کنید. بد نیست بدونید بدون بلیط میتونید تا یک بخشی از برج رو ببینید. بلیط رو باید زمانی تهیه کنید که میخواید از برج بالا برید. من به شخصه چیز خاصی قسمت بالای برج ندیدم. یه جورایی شبیه به طبقه آخر برج میلاد تهرانه. انقدر توری فلزی و نرده ها جلوی دیدتون رو گرفتن که نمای خیلی جالبی از شهر پاریس نمی بینید. به علاوه اینکه به احتمال زیاد اون بالا خیلی شلوغه و تو ازدحام جمعیت خیلی بهتون خوش نمیگذره. اینم بگم که از بالای برج ایفل دیدن شهر پاریس لطفی نداره. چون پاریس با وجود ایفل تو بک گراندشه که قشنگه.

 

برج ایفل
 

.. رود سن:

... بعد از دیدن برج ایفل و مغازه های اطرافش که خودش یک نیم روز زمان میخواد، به نظرم خوبه که تجربه گشت زدن روی رود سن رو امتحان کنید. برنامه قایق سواری روی رود تو ساعات مختلف و با هزینه های متنوع در اختیارتونه. اگر خانوادگی سفر کردید پیشنهاد میکنم یه قایق اختصاصی اجاره کنید و یک ساعتی قسمت های مختلف شهر رو از روی قایق ببینید. اگر کارت های مخصوص حمل و نقل عمومی پاریس رو گرفته باشید میتونید بعضی از قایق ها رو رایگان سوار شید. این قایق ها بیشتر جاذبه های پاریس رو که کنار رودخونه قرار گرفتن پوشش میده. از برج ایفل میتونید سوار بشید و تا کلیسای نوتردام برید. مطمئنم تجربه جذابی میشه. خصوصاً اگر تو فصل بهار به این شهر سفر کرده باشید. 

 

رود سن
 

.. کلیسای نوتردام:

... اگر طبق برنامه ای که تا اینجا گفتم پیش رفته باشید حدودای ساعت دو سه بعداز ظهر به کلیسای نوتردام می رسید. این کلیسا مشهور ترین بنای مذهبی پاریسه. از همون دور که سوار قایق هستین میتونید طاق زیبای این کلیسا رو ببینید. دیدن این کلیسا برای عموم آزاد و رایگانه. به خاطر همین قایق سواری روی رود سن رو به خاطر هزینه ای که ممکنه براتون داشته باشه از دست ندید. اینجوری هم میتونید یه جای رایگان رو به راحتی ببینید هم خود سفر آبی که دارید از برج ایفل تا نوتردام تجربه فوق العاده ایه. ممکنه وقتی به نوتردام می رسید صف طولانی ای رو ببینید که جلوی ورودی این کلیسا تشکیل شده. این صف به خاطر بلیط نیست چون همون طور که گفتم این مکان ورودی نداره. اما به خاطر گیت های امنیتی که باید ازشون عبور کنید صف ایجاد میشه. اگه دوست دارید از مناره ها یا سرداب کلیسا دیدن کنید باید مبلغی رو بدید و باید این رو از قبل انجام بدید تا بتونید وارد اون بخش ها بشید. یه سری باجه بلیط فروشی تو ورودی کلیسا هست که میتونید از اونجا بلیط بخرید یا اگر مستر کارت و ویزا کارت دارید از اپلیکیشن ژفایل استفاده کنین. یادآوری بکنم که کلیسای نوتردام در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ دچار آتش سوزی شد و تا الان یعنی اسفند ۹۸ همچنان امکان وارد شدن به کلیسا وجود نداره. این اتفاق فوق العاده دردناک بود و باعث تعطیلی کلیسا شد. اما دیدن نمای بیرونی کلیسا و محله ای که نوتردام در اون قرار داره هم خالی از لطف نیست. جاهای دیدنی شهر پاریس در نزدیکی نوتردام، زندان و قلعه کونسیرژری هست که محل زندانی شدن ماری آنتوانت بوده. 

.... ژفایل برای گوشی های آیفون و به زبان فرانسوی رو دانلود کنید.

.... ژفایل برای گوشی های آیفون و به زبان انگلیسی رو دانلود کنید.

.... ژفایل برای گوشی های اندروید و به زبان انگلیسی رو دانلود کنید.

 


 

.. کلیسای سنت شاپل:

... اگه زیاد برای دیدن نوتردام وقت صرف نکرده باشید، احتمال اینکه بتونید برای دیدن کلیسای سنت شاپل خودتون رو برسونید زیاده. این کلیسا فقط ده دقیقه با نوتردام فاصله داره. اونم با پای پیاده. این کلیسا که از قرن سیزدهم به یادگار مونده، فضای خیلی کوچیکی داره و به خاطر مسائل امنیتی گردشگران باید زمانی رو منتظر بمونن تا بتونن داخلش رو ببینن. اما این مدت بیشتر از یک ربع نمیشه. ویژگی خوب دیگه اینجا اینه که برای افرادی که کارت حمل و نقل عمومی پاریس رو دارن رایگانه. پس تو روز اول سه تا مکان خیلی دیدنی رو به صورت رایگان میتونید ببینید. ایفل، نوتردام و سنت شاپل. داستان این کلیسا هم خیلی جالبه. لویی نهم در زمان امپراتوری خودش یک سری اشیای مقدس از امپراتوران قسطنطنیه خریداری میکنه و برای نگهداری از این اشیای مقدس این کلیسا رو میسازه. با ساخت کلیسای سنت شاپل پاریس تبدیل میشه به دومین پایتخت مسیحیت در دنیا. ساختن این بنا رو از سال ۱۲۴۰ شروع کردن و طی مدت کوتاهی یعنی ۷ سال کار رو به پایان رسوندند. پیشنهاد میکنم اگر فرصت و اجازه دادن از طبقه دوم این کلیسا که محل نگهداری اشیای مقدسه دیدن کنید.

 

سنت شاپل
 

.. مونپارناس:

... آخرین جایی که پیشنهاد میکنم برای روز اول برید و دیدن کنید، برج مونپارناس هست. اینجا یکی از بهترین جاهای دیدنی شهر پاریس در شبه. غروب آفتاب اینجا فوق العاده دیدنیه. با زمینه ای از برج ایفل، یکی از بهترین جاها برای عکاسی به حساب میاد. سکوی دیدبانی این برج به دو قسمت اصلی تقسیم میشه. بخش خارجی جاییه که با شیشه احاطه شده ولی بریدگی هایی داره که برای عکاسی خیلی مناسبه. جالبه که بدونید اینجا میشه حتی سه پایه ی دوربینتون رو هم بیارید. این موزه هم که آخرین پیشنهاد من برای روز اوله، با کارت حمل و نقل عمومی پاریس رایگانه. این کارت ها رو میتونید از دکه های روزنامه فروشی یا کتابفروشی ها تهیه کنید.

.... مونپارناس رو روی سایت Tripadvisor ببین.

 

مونپارناس

 

- روز دوم:

. برای روز دوم لیستی از جاهای دیدنی شهر پاریس براتون تهیه کردم که میتونید به هرترتیبی که خواستید برای دیدنشون برید. چون تقریباً تو یه محله هستن و نزدیک به هم. 

.. موزه لوور:

... اگه به هر دلیلی خیلی اهل موزه رفتن و جاهای بسته نیستید، به نظرم به جای تمام موزه های شهر پاریس، لوور رو ببینید. این موزه فوق العاده، شما رو مبهوت خودش میکنه. اینجا بزرگترین موزه هنری دنیاست. جایی که آثار بی نظیری از بزرگان نقاشی مثل داوینچی رو می بینید. مجسمه های فوق العاده و تکه های گمشده ای از تاریخ. اگه طرفدار داوینچی و مونالیزا هستید خودتون رو برای یه شلوغی عجیب و غریب آماده کنید. تقریباً همه دوست دارن که مونالیزا و ونوس میلو و برده ی سرکش میکل آنژ رو ببینن. برای همین همیشه راهروهای اینجاها شلوغه. احتمالاً اولین چیزی که نظرتون رو به خودش جلب میکنه صف طولانی ای هست که جلوی در موزه می بینید. برای اینکه تو این صف معطل نمونید چند تا پیشنهاد دارم. یکی اینکه میتونید از همون کارتهای حمل و نقل عمومی پاریس استفاده کنید. یا اینکه بلیط رو به صورت رایگان بخرید. یا اگر کارت بین المللی دارید اینترنتی بلیط رو تهیه کنید. چون حتی با وجود بلیط ممکنه بازم یک ساعتی تو صف بمونید. یه نکته هم بگم اگر کارت حمل و نقل داشته باشید و بلیط رو هم از قبل تهیه کنید ورودتون به موزه بدون صف تقریباً تضمینیه.  البته صف گیت امنیتی رو در هر حال باید بگذرونید. 

 

موزه لوور
 

.. طاق پیروزی:

... بعد از اینکه تقریباً یه نصف روز زمان صرف گشت و گذار تو موزه لوور کردید، برید به سراغ طاق پیروزی. این طاق یکی دیگه از نماد های شهر پاریس و حتی کشور فرانسه هستش. از موزه لوور با پای پیاده میتونید به سمت خیابان شانزه لیزه برید و در نهایت این سازه زیبا رو ببینید. خود خیابون شانزه لیزه یکی از جاهای دیدنی شهر پاریس هست که پر از کافه و مغازه و رستورانه. طاق پیروزی به یاد جان باختگان انقلاب فرانسه و جنگ های ناپلئونی ساخته شده. اگه به موقع برسید میتونید حتی بالای برج هم برید و شهر و از یه منظره متفاوت ببینید. طرفدارای موزه و تاریخ هم میتونن سری به موزه این طاق بزنن که تاریخچه طاق پیروزی به طور کامل توضیح داده. پایین طاق هم مزار چند سرباز گمنام فرانسویه که برای مردم خیلی با ارزش هستن. دیدن این مکان همه نیازی به پرداخت هزینه نداره. اگر کارت حمل و نقل عمومی پاریس رو هم داشته باشید که اصلاً نیاز به صف ایستادن هم نیست.
ادامه روز رو هم که میتونید تو شانزه لیزه و کوچه خیابونای اطرافش بگردید و برای روز سوم سفر آماده بشید.

.... طاق پیروزی رو روی سایت Tripadvisor ببین.

 

طاق پیروزی

 

- برنامه روز سوم برای بازدید از جاهای دیدنی شهر پاریس:

. برای روز سوم میخوایم یکم از مرکز شهر فاصله بگیریم و راهی یکی از کاخ های سلطنتی بشیم.

.. کاخ ورسای:

... کاخ ورسای مرکز سابق قدرت سیاسی فرانسه به حساب میاد. اینجا جاییه که خاندان سلطنتی مثل لویی شانزدهم و ماری آنتوانت در اون زندگی می کردن. این کاخ واقعاً تحسین برانگیزه و فکر میکنم نصف روزی زمان لازمه تا حسابی اون رو بگردید. بنظرم اول از همه داخل کاخ رو ببینید تا قبل از شلوغی ها بیرون بزنین و بقیه جاذبه های این مکان تاریخی رو ببینید. تالار آیینه و اقامتگاه های مخصوص شاهان از فضاهای داخلی کاخ به حساب میان. محوطه بیرونی هم که برای خودش حال و هوایی داره. برای دیدن کاخ ورسای کافیه که از طریق قطار های سریع السیر از مرکز پاییز به طرف ایستگاه کاخ ورسای برید. فاصله ایستگاه تا خود کاخ حدود ۱۰ دقیقه است با پای پیاده. اینجا هم مثل بقیه دیدنی ها با داشتن کارت مخصوص حمل و نقل میتونید بدون صف و مشکل وارد کاخ بشید. 

 

کاخ ورسای
 

.. مونمارتر:

... اگه تمام روز رو تو کاخ ورسای نمونین و خواستید قبل از تموم شدن سفرتون به سراغ یه جای دیدنی دیگه هم برید، پیشنهاد من مونمارتر هست. منطقه مونمارتر درواقع یک تپه ی بزرگه که بالای اون کلیسای قلب مقدس قرار گرفته. این محوطه از پاریس به طور ویژه ای محل زندگی هنرمندان بی نظیری چون سالوادور دالی بوده. حتی پیکاسو و همینگوی هم مدتی اینجا اقامت داشتن. میدان مونمارتر یکی از جاهای معروفیه که تو اون هنرمندان خیابونی میشینن و شما میتونید بهشون سفارش نقاشی پرتره بدید. علاقه مندان به آثار دالی هم میتونن گالری هایی رو پیدا کنن که آثار ایشون رو به صورت کپی در اونجا میفروشن. البته نمایشگاه دالی خانه بزرگ ترین کلکسیونر آثار او در فرانسه هست که میتونید از اونجا هم دیدن کنید. 
در آخر هم میتونید غروب زیبای آفتاب رو بر فراز تپه مونمارتر به نظاره بشینید و سفر سه روزه خودتون به پاریس رو به پایان برسونید. امیدوارم که سفر خوبی داشته باشید.  

.... مونمارتر رو روی سایت Tripadvisor ببین.

 

مونمارتر

 

 

تورهای اروپا رو ببینین!