عکس ها خاطرات آدم ها رو ثبت می کنن. اما اینکه چه عکسی بگیریم و کجا بگیریم هم خیلی مهمه. با من همراه شین تا تو این مطلب ببینیم بهتری جاها برای عکس گرفتن تو فرانسه کجاست.

- چرا این مطلب رو بخونیم؟:

. میشه به جرأت گفت یکی از جذاب ترین شهرهای دنیا پاریسه. شهری که همیشه برامون نماد عشق بوده و تصاویر رومانتیک. من به شخصه هربار با دیدن عکس شهر پاریس یاد خاطرات خوب سفرم به اروپا و فرانسه میفتم. سفری که باعث شد تصویرم نسبت به این شهر تغییر کنه و دلم بخواد باز هم به دیدنش برم. تو این مطلب میخوام درباره چند تا لوکیشن خاص و جذاب شهر پاریس براتون بگم. جاهایی که مناسب گرفتن عکس های فوق العاده زیبا و خاصه.
.. چرخ و فلک پاریس

.. خیابان کرمیو RUE CRÉMIEUX

.. کافه AU VIEUX PARIS D’ARCOLE

.. ایل دولاسیته (L’ÎLE DE LA CITÉ)

.. کتابفروشی شکسپیر و شرکا (SHAKESPEARE & COMPANY)

.. برج ایفل (la Tour de Eiffel)

.. موزه لوور و هرم شیشه ای (The Louvre Pyramid)

.. کافه شه ژولیان (Chez Julien)

.. خانه رز در محله مون مارتر (La Maison  Rose, Montmartre)

.. کوچه روفوزنیک (Allée des Refuzniks)

. اول لوکیشن هایی که قراره راجع بهشون تو این مطلب بگم رو براتون لیست کردم که اگه قصد سفر به پاریس رو دارید این لیست رو یه جایی یادداشت کنید و تو برنامه سفرتون بگنجونید. در آخر هم درباره بعضی از جاهای دیدنی پاریس براتون میگم که همه توریست ها پیشنهاد میکنن حتماً ببینید.

.. پاریس رو روی سایت Tripadvisor ببین.

 

شهر پاریس

 

- چرخ و فلک پاریس:

. یکی از قدیمی ترین نمادهای شهر پاریس چرخ و فلک زیبای این شهره. احتمالاً شما هم تو آلبوم عکس شهر پاریس گردشگرانی که به این شهر سفر کردن، چند تصویر زیبا از این نماد تاریخی دیدید. البته این چرخ و فلک از سال ۲۰۱۶ به میدان کنکورد بازگردانده شد و قرار بوده که تا تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۱۷ در این مکان باقی بمونه. از بالای این چرخ و فلک میشه تموم شهر رو دید. ارتفاع بالاترین جایی که با این وسیله میتونید برید ۷۰ متره! دیدن این چرخ و فلک خصوصاً شب ها که چراغ هاش روشن میشه، خیلی جذابه.خیابان کرمیو RUE CRÉMIEUX یکی از بهترین موقعیت های عکس شهر پاریس همین خیابون رنگی رنگی و زیباست. اینجا چند سال گذشته تو شبکه های مجازی خصوصاً اینستاگرام خیلی مورد توجه قرار گرفته. محبوبیتش هم بخاطر خونه های رنگی هست که دو طرف خیابون قرار گرفتن. این خیابون به رنگین کمان هم تشبیه میشه و اگه صبح زود بتونید خودتونو به این خیابون برسونید احتمالاً عکس های قشنگی میشه گرفت. آدرسش هم منطقه دوازدهم پاریس محله Quinze-Vingts.

 

چرخ و فلک

 

- کافه AU VIEUX PARIS D’ARCOLE:

. این کافه از زمانی که ساخته شد پاتوق عکاسان گردشگر از سراسر دنیا بود. این کافه هرچیزی که برای گرفتن تصاویر جذاب و خاص نیاز دارید داره. صندلی های بنفش زیبا، یه آبنمای نیلی رنگ و سقف نیمه پوشیده شده با گلهای کاغذی. بخاطر اسمی هم که داره هرکس تصویرتون رو ببینه میفهمه که این عکس شهر پاریس گرفته شده و میتونید تو سفرنامه های تصویری ازش استفاده کنید. پیشنهاد میکنم اگه تو فصل تابستون به پاریس سفر کردید حتماً به خیابون بیست و چهارم شانووانس برید و تو این کافه یه قهوه بخورید.

.. کافه AU VIEUX PARIS DARCOLE رو روی سایت Tripadvisor ببین.

 

کافه

 

- ایل دولاسیته (L’ÎLE DE LA CITÉ):

. یکی از بهترین مکان های پاریس برای عکاسی هنگام طلوع آفتاب. اگه آدم سحرخیزی باشید پاریس شگفتی های زیادی داره که بهتون نشون بده. این پل که به پل هنر معروفه، یکی از دیدنی ترین جاهای شهره که موقع طلوع خورشید میشه عکاسی کرد. وقتی اینجا عکس میگیرید میشه رد نور رو از بستر رود سن تا نوتردام دنبال کرد. 

 

ایل دولاسیته

 

- کتابفروشی شکسپیر و شرکا (SHAKESPEARE & COMPANY): 

. یکی از افسانه ای ترین لوکیشن های عکس شهر پاریس این کتابفروشی فوق العاده زیباست. اینجا جاییه که کتابهای نو، دست دوم و بسیار قدیمی رو میشه توش پیدا کرد. اینجا پاتوق دوستداران کتابه. بهترین زمان برای گرفتن عکس تو این کتابفروشی اوایل بهاره. زمانی که شکوفه های درخت گیلاس در میان و فضای این مغازه رو زیباتر از همیشه میکنن. بهتره قبل از رسیدن بقیه توریستها اونجا باشید. یه کافی شاپ تازه تاسیس هم کنارش هست که میتونید بشینید و کتابتون رو اونجا بخونید.

.. کتابفروشی شکسپیر و شرکا روروی سایت Tripadvisor ببین.

 

کتابفروشی شکسپیر

 

- برج ایفل: 

. یکی از خیابون هایی که به برج ایفل منتهی میشه، خیابون سیلوستر دوساسی هست. این خیابون پاتوق افرادیه که می خوان عکسای هنری با برج ایفل بگیرن. اینجا پر از خونه های قرن هجدهمیه که بالکن های زیبا داره، با نرده های فلزی و سنگ نماهای تزئینی. همین ساختمون ها با بک گراند برج ایفل یکی از محبوب ترین موقعیت های گرفتن عکس شهر پاریس است. یکی از بهترین لوکیشن ها تو این قسمت تقاطع خیابانهای سیلوستر دو ساسی و دلابرودنه است. 

 

برج ایفل

 

- موزه لوور و هرم شیشه ای (The Louvre Pyramid):

. معماری که این هرم شیشه ای زیبا رو ساخته، آی ام پایز نام داره. این بنا سال ۱۹۸۰ ساخته شده و سر در بزرگترین موزه هنری دنیاست. برای اینکه عکس های هنری و جذاب از این هرم شیشه ای بگیرید یا باید صبح خیلی زود سراغ اون برید که گردشگران هنوز محوطه رو پر نکردن، یا اگر شانس بیارید یکی از روزهای تعطیلی موزه اونجا باشید و عکس بگیرید. روزهای سه شنبه این موزه تعطیله و تعداد کمی توریست تو محوطه وجود داره.

 

موزه لوور

 

- کافه شه ژولیان (Chez Julien):

. این کافه کلاسیک فرانسوی تو خیابون یکم لوییس فیلیپه، منطقه چهارم پاریس واقع شده. نمای داخل و خارج این کافه خیلی با هم فرق می کنن. قبل از اینکه وارد بشید چندتا عکس خوب بگیرید و حتماً غذای این کافه رو امتحان کنید.

.. کافه ژولیان رو روی سایت Tripadvisor ببین.

- خانه رز در محله مون مارتر (La Maison  Rose, Montmartre):

. یکی از دیدنی های زیبای این شهر که شاید خیلی از توریست ها نشناسنش، اینجاست. اینجا پاتوق عکاس هاییه که عکس های حرفه ای برای اینستاگرام میگیرن. بهترین زمان برای عکاسی از این خونه که در واقع یک رستورانه، در ماه ژوئن و زمان غروب خورشیده. اگه شانس بیارید و خیابون خلوت باشه میتونید یه دورنمای به سمت پایین تپه هم بگیرید. آدرس این رستوران منطقه هجدهم پاریس خیابان دوم.

 

خانه رز

 

- کوچه روفوزنیک (Allée des Refuzniks):

. یه جای دیگه که میتونه یه نمای عالی برای عکس شهر پاریس باشه این کوچه هست. اینجا میتونید از انتهای کوچه یه عکس پرسپکتیو عالی از برج ایفل بگیرید. اینجا تو همه فصل ها زیباست. بهار شکوفه های گیلاس کوچه رو پر میکنن. پاییز تمام درخت ها رنگارنگ میشن و روزای زمستونی مه آلود میشه همه جا. خیلی از عکس هایی که بصورت هنری از پاریس گرفته میشن تو این کوچه عکاسی شدن. نور صبح این نما رو خاص تر میکنه و در ضمن تو شلوغی کمتر میتونید عکس بگیرید.

- شیرینی فروشی اُدت (Odette):

. ادت یک مجموعه شیرینی فروشی کاملاً فرانسویه که به خاطر ظاهر زیباش معروفه. خصوصاً بین عکاس ها از محبوبیت خاصی برخورداره. چون تو یک ساختمان مورب قرار گرفته و با دیزاین جذابی که صاحب کافه انجام داده خوراک لوکیشن های خاص عکاسیه. پیشنهاد می کنم اینجا برید و هم یک چای لیموی خوشمزه بنوشید هم عکس های زیبا بگیرید. آدرس این شیرینی فروشی خیابون ۷۷ گالاند از منطقه پنجم پاریسه.

 

شیرینی فروشی ادت

 

- درباره پاریس، شهر نور بیشتر بدونید:

. اگه شما هم مثل من از بچگی عاشق پاریس و زیبایی هاش بوده باشید، احتمالاً لای دفترچه های خاطراتتون پر از عکس شهر پاریس و برج ایفله. زیبایی های این شهر تمومی ندارن. وقتی بیشتر درباره پاریس و تاریخچش تحقیق می کنید می بینید نکته های جالب زیادی دربارش وجود داره. میخوام تو این قسمت کمی از جذابیت های تاریخی این شهر براتون بگم به علاوه چند نکته جالب درباره پایتخت کشور سرسبز فرانسه. یه حقیقت جالب درباره شهر پاریس دلیل نامگذاری اون به عنوان شهر چراغ هاست. پاریس پایتخت فرانسه یکی از اولین شهرهای اروپائی بوده که با استفاده از چراغ های گازی، خیابون ها و بلوارهای شهر رو روشن کرده. یکی از شب های سال ۱۸۲۰ شهرداری پاریس تصمیم میگیره با ۵۰ هزار لامپ خیابون های پاریس رو روشن کنه. منظره زیبا و دیدنی اون شب پاریس باعث شد که شهر پاریس مفتخر به لقب شهر نور  یا شهر چراغ ها بشه. یه نکته جالب دیگه درباره تاریخچه این شهر، اختراعاتیه که پاریسی ها انجام دادن. گچی که شما با استفاده از اون عضو شکسته بدن خودتون رو می بندید، تو پاریس اختراع شده. در یک برهه ای از زمان مقادیر زیادی سنگ گچ در مون مارتر پاریس پیدا شد و همین قضیه گچ کلیسنه شده رو به وجود آورد. زمان های قدیم قبل از اینکه هنرمندان از برنز برای ساخت آثار خودشون استفاده کنن، گچ برای ساخت مجسمه های مینیاتوری کاربرد زیادی داشته. 

 

فرانسه پاریس

 

- چند نکته جالب درباره شهر پاریس:

. بیشترین بازدید از بنای یادبود در پاریس کلیسای جامع نتردام با بیش از ۱۴ میلیون بازدید کننده در سال ۲۰۱۴ ثبت شده. کلیسای نتردام و موزه لوور از پر بازدید کننده ترین مکان های دیدنی شهر پاریسن. بزرگترین ناقوس پاریس هم در برج جنوبی کلیسای جامع نوتردام قرار گرفته. این ناقوس بیش از۱۳ هزار کیلوگرم وزن داره. یعنی معادل با وزن سه فیل هندی. کشور فرانسه ویژگی های منحصر به فردی داره که دونستنش میتونه برای شما هم جالب باشه. مثلا اینکه هر شهر فرانسه حتماً یک خیابون داره که به نام ویکتور هوگو نامگذاری شده و پاریس هم از این قائده مستثنی نیست. یا مثلاً اینکه حدود ۱۰۰ سینما از ۴۰۰ سالن سینمایی که تو پاریس وجود داره توسط برنامه هنری دولت فرانسه اداره میشه. جالبه بدونید تو پاریس چند ساختمان مسکونی وجود داره که در اصل ساختمان مسکونی نیستند. یعنی فقط ظاهر و نمای یک ساختمان مسکونی رو دارن ولی برای مقاصد دیگه ای استفاده میشن. تو منطقه ده پاریس یک مورد از این ساختمان ها وجود داره که نمای هوسمانین داره و در واقع یک ساختمون قدیمیه که برای مخفی کردن سیستم تهویه RER ازش استفاده میشه. در حالی ظاهر ساختمان های قدیمی تو پاریس حفظ میشه که تو این شهر آسمان خراش های بلندی هم وجود داره. یعنی ترکیب سنت و مدرنیته رو میتونید تو معماری این شهر ببینید. نکته جالب دیگه ای که درباره این شهر وجود داره سیستم حمل و نقل عمومی این پاریسه. پاریس با داشتن ۳۰۲ ایستگاه، پاریس چهارمین شبکه حمل و نقل عمومی در جهان رو داره. این مترو ۱۴ خط و ۳۸۳ ایستگاه داره. باورنکردنیه ولی روزانه بیشتر از یک میلیارد آدم از طریق خطوط مترو تو پاریس جا به جا میشن. تو ایستگاه مترو کنکورد یک کتیبه با اعلامیه جهانی حقوق بشر قرار گرفته. تمام حروف این نامه روی سطح دیوار داخلی و حتی سقف مترو گسترده شده. موزه لوور که در حال حاضر پربازدید کننده ترین موزه دنیاست، ۶۶۶ سال پیش به عنوان یک قصر ساخته شده بوده! خیلی دوست داشتم عکس شهر پاریس نیم قرن پیش رو میتونستم ببینم که همچین قصر مجللی توش وجود داشته ولی هنوز برج ایفلی ساخته نشده بوده. یکی از واقعیت های تلخ درباره این موزه اینه که موقع جنگ جهانی دوم، آثار این موزه در امان نبودن. به خاطر همین قبل از هجوم نیروهای ارتش نازی، موزه لوور رو تخلیه میکنن و آثار هنری رو پیش شهروندان ثروتمند به امانت میگذارن. حالا اینکه بعد از جنگ چند درصد از اون آثار به موزه برگشته یا تخریب شده یا نه خیلی مشخص نیست. خب من از چیزهایی گفتم که با دیدن عکس شهرپاریس به یادشون میفتم. جاذبه ها و دیدنی های این شهر یکی دوتا نیست. شما چه تجربه ای از سفر به پاریس دارید؟

 

 

تورهای اروپا رو ببینین!