داشتم در مورد ویژگی خاص هر فرد فکر می کردم که چه چیزی باعث میشه ما با دیگران وجه تمایزی داشته باشیم. برچسب‌های رفتاری مثل مهربان، بداخلاق، صبوری یا حتی زیبایی، توسط هرکدوم از ما انتخاب میشه تا بین آدم‌های دیگه با اون‌ها شناخته بشیم...

- چرا این مطلب رو بخونیم؟:

. در مورد شهرها و کشورها هم میشه گفت که هر کدوم از اونها نماد خاصی برای خودشون انتخاب میکنن تا از سایرین متفاوت باشه و در دنیا شناخته بشن. برج ایفل شهر پاریس هم یکی از این نمادهاست که جزء مهمترین جاهای دیدنی کشور فرانسه مورد بازدید عمومی قرار می گیره تا بین دیگر شهرها و کشورها متفاوت باشه. من شانس این رو داشتم که به پاریس برم و از نزدیک این برج زیبا رو ببینم. اما جالبه که تو کشورهای دیگه هم میتونید برج ایفل رو ببینید!

.. برج ایفل رو روی سایت Tripadvisor ببینین.

 

برج ایفل

 

- رویای دیدن برج ایفل شهر پاریس:

. همیشه رویای دیدن این برج و جاهای دیدنی شهر پاریس رو در سر داشتم. روزی که این رویا به واقعیت پیوست باورم نمیشد در میدان شان دومارس، روبروی برج ایستاده‌ام. سازه‌ای آهنی با ارتفاع ۳۲۴ متر که نزدیک به ۷۲۰۰ تن وزن داره. وقتی به پای برج رسیدم جمعیت مشتاقی رو دیدم که برای تهیه بلیط توی صف طولانی منتظر ایستادن. ایفل، چهار تا پایه قوسی شکل داره که  به صورت منحنی تا زیر قسمت اصلی برج ادامه پیدا میکنه. از دوتای اون میشه با پله و از یکی با آسانسور بالا رفت. با نگاهی گذرا به این نماد زیبا، سه سکو رو مشاهده کردم که باعث اشتیاق وصف نشدنی در بازدیدم شد. اگر این فرصت پیش اومد که به پاریس برید و از نزدیک این برج رو ببینید، پیشنهاد می کنم حتماً چند ساعتی رو تو این سکوها وقت بگذرونید.

 

برج ایفل

 

- لحظاتی به یاد ماندنی در سکوهای زیبای ایفل تجربه کنید:

. در سکوی اول چند رستوران، کافه، کتابخانه، مرکز تفریح کودکان، نمایشگاه فرهنگی، ۳۶۰ پله قدیمی وجود داشت که با درخشش نور ۷ پروژکتور بر روی کف سالن کاملا شیشه‌ای، فضایی رویایی برای بیشتر ماندن در برج ایفل شهر پاریس درست کرده بود. وقتی وارد برج ایفل بشید فروشگاه‌های کوچک تنقلات، گیت فروش بلیط، ورودی آسانسور و پله‌ها رو میتونید ببینید. پنل‌هایی هم گذاشتن که به صورت چند بعدی درباره برج ایفل شهر پاریس و چگونگی ساخت و ساز اون توضیح میدن. ورودی این طبقه ۷ یورو در نظر گرفته شده البته اگر بخواهید از آسانسور استفاده کنید باید ۴ یوروی دیگر هم پرداخت کنین. در سکوی دوم تلسکوپی قرار دارن که برای دیدن منظره‌های زیبای شهر پاریس میشه ازش استفاده کرد. در طبقه ای که به سکوی بازدید برج ایفل مشهوره، غذاهای خوشمزه رستوران معروف ژول ورن رو حتماً سفارش بدین. چراکه خوردن غذا در برج، برای افرادی که با هدف تماشای منظره های اطراف اومدن، خیلی لذت بخش میشه. مخصوصاً برای من که همیشه انتظار چنین لحظه‌ای رو می کشیدم. خریدن سوغاتی یه رسمه که مسافرها بعد از برگشت از سفر برای عزیزانشون هدیه میارن. شیرینی ماکارون هم یکی از محبوبترین خوارکی‌ها و سوغاتی‌های کشور فرانسه است که در طبقه دوم به فروش میرسه. سکوی سوم در بالاترین طبقه برج قرار داره که لحظات زیبا و رمانتیکی رو برای تماشاگرانش رقم میزنه. شما می تونین از سالن کنفرانس گوستاو ایفل، دفتر الکساندر گوستاو و دیگر جاهای دیدنی طبقه سوم بازدید کنین. اگر فرصت کافی برای بازدید دارین بهتون پیشنهاد می کنم که خیلی برای خارج شدن از برج عجله نکنید. بهتره وقتتون رو طوری تنظیم کنید که نزدیک غروب آفتاب یا شب در این سازه آهنی بینظیر باشین. شبها ۲۰هزار لامپ در برج روشنه که بخش بزرگی از شهر پاریس نورانی میشه و واقعاً دیدنیه. 

 

برج ایفل

 

- چرا شب‌ها اجازه نمی‌دهند از برج ایفل شهر پاریس عکس بگیرید؟

. شاید تعجب کنید که عکس برداری از ایفل در شب ممنوع هستش. برج ایفل با ۱۸۰۳۸ قطعه و ۲۵۰۰ پیچ و مهره بنای یابودی بود که در سال ۱۸۸۶ ساخته شد. الکساندر گوستاو ایفل متولد سال ۱۹۲۳ در شهر دیژون، یکی از مشهورترین مهندسان و معمارهای فرانسه بود که مجسمه آزادی، کانال پاناما، ایستگاه مرکزی قطار بوداپست و برج ایفل رو طراحی میکنه. در ابتدا، این برج برای شرکت کردن در نمایشگاه جهانی به مناسبت ۱۰۰ سالگی پیروزی انقلاب فرانسه به منظور نمایش قدرت صنعتی کشور به جهان ساخته میشه اما مورد قبول خیلی از افراد مثل امیل زولا، گی دو موپاسیان، الکساندر دوما، شارل گارنیه قرار نمی گیره و به شدت مخالفت میکنن. اما بالاخره گوستاو ایفل در این مبارزه پیروز میشه و میتونه در عرض ۲ سال و ۲ ماه و ۵ روز با کمک ۸۵۰ نفر کارشناس این بنا رو بسازه. از آنجایی که در کشور فرانسه، قانون کپی رایت رعایت میشه به سازنده اصلی هر اثری حق اختصاصی فروش و اشتراک گذاری اون رو تا زمان حیات فرد و حتی سال‌ها بعد از اون رو میدن. این سخت گیری رو برای آثار هنری موزه‌ها هم اعمال میکنن. در اتحادیه اروپا قانون کپی رایت تا ۷۰ سال بعد از فوت شخص سازنده رعایت میشه. حتی در بعضی کشورها مثل جامائیکا به ۹۵ سال هم افزایش پیدا میکنه. البته در کشور پاکستان این سخت گیری کمتره و ۵۰ سال رو برای حق کپی رایت در نظر گرفتن. قانون کپی رایت برای آقای گوستاو ایفل سازنده‌ی برج ایفل رعایت شد. در سال ۱۹۲۳ گوستاو فوت میکنه و تا ۷۰ سال بعد از اون تا سال ۱۹۹۳ این قانون اعمال شد. بعد از اون شبیه سازی و طراحی برج در حیطه عمومی قرار میگیره. در سال ۱۹۸۵ فردی به اسم « پیر بیدو » چراغ های برج ایفل رو نصب میکنه. از این تاریخ به بعد، هر عکس و فیلمی که این بنا رو به تصویر بکشه مخصوصا در شب‌ها که چراغ‌های برج روشن میشه، نقض قانون کپی رایت به شمار میره. حتی اگر در شبکه‌های اجتماعی منتشر بشه که قابلیت اشتراک گذاری دارن، بازهم مشمول این قانون قرار میگیره. گردشگرها در سال ۲۰۱۶ این اجازه رو پیدا کردن که از بناهای مشمول قانون کپی رایت، برای استفاده شخصی عکس و فیلم بگیرن به شرطی که منفعت تجاری براشون نداشته باشه. شکوه و ابهت برج ایفل شهر پاریس هیچوقت فروکش نمی کنه. هر ساله حدود ۷ میلیون نفر از این عروس زیبای آهنی، بازدید می کنن.

 

برج ایفل

 

- ۱۴ نمونه از برج ایفل را در شهرهایی به غیر از پاریس بازدید کنید:

. با شنیدن اسم برج ایفل شهر پاریس به ذهن کسی خطور نمیکنه که توی کشورهای دیگه هم بشه از اون بازدید کرد. درسته که نمونه اصلی این برج در شهر پاریس به ارتفاع ۱۰۶۳ فوت بین مردم خیلی محبوب شده اما در شهرهای مختلف هم میتونین به تماشای این اثر با سازه‌های مشابه برید. 

.. برج ایفل در ژاپن

... در شهر توکیوی ژاپن برجی با ارتفاع ۲۰۰۰ فوت ساخته شده که تقریبا ۱۰۰۰ فوت از برج ایفل واقعی بلندتره. این برج مخابراتی و تفریحی در پارک شیبا قرار گرفته که بعد از برج اسکای تری، دومین سازه بلند توکیو به شمار میره. برج فولادی که از برج ایفل الهام گرفته شده در سال ۱۹۵۸ تکمیل میشه و تاکنون بیش از ۱۵۰ میلیون از اون بازدید کردن. برای رنگ آمیزی این برج از رنگ‌های قرمز و آبی استفاده شده تا از تصادف هواپیماها جلوگیری کنه. 

 

برج ایفل ژاپن

 

.. برج ایفل لاس وگاس

... اگر توی برنامه سفرتون قصد رفتن به لاس وگاس رو دارین، پیشنهاد میکنم از برج ایفل لاس وگاس که  قسمتی از هتل پاریس با ۳۰۰۰ اتاق هستش در شهر نوادا دیدن کنید. ارتفاع این ساختمان حدود ۵۴۰ فوت هستش که در سال ۱۹۹۹ افتتاح شده و حدوداً ساختاری شبیه نیمی از برج اصلی در شهر پاریس را داراست. در روبروی این بنای زیبا، فواره هایی رو تعبیه کردن که همزمان با چراغ‌های برج در شب‌ها روشن میشن.

 

برج ایفل لاس وگاس

 

.. برج ایفل بولیوی:

... گوستاو ایفل در پایتخت کشور بولیوی چند سازه رو طراحی میکنه که شهر پالاز یکی از آنهاست. در شهر سوکره، دولت بولیوی به احترام او، برجی را برای خدمات هواشناسی در نظر می‌گیره که تقریباً ۲۰ سال بعد از برج ایفل شهر پاریس ساخته شد. 

.. برج بولدره فرانسه:

... در سال ۱۹۹۷ جدیدترین مشابه برج ایفل در کشور فرانسه به نام برج بلودره ساخته میشه که به طور اختصاصی برای خدمات پخش رسانه‌ای استفاده میشه. این برج با ارتفاع ۱۹۴ بعنوان بزرگترین برج مخابراتی فرانسه شناخته میشه که متأسفانه در فهرست جاذبه گردشگری قرار نداره.

.. برج ایفل چین:

... در بخش جنوبی کشور چین نزدیک هنگ کنگ برج ایفلی ساخته شده که ساختارش بخشی از پنجره جهان به شمار میره. این برج در کنار رودخانه مروارید در شهر شنژن واقع شده که نسخه مینیاتوری اون در گیزا و تاج محل قرار داره.

 

برج ایفل چین

 

.. برج ایفل برزیل:

... برج تلویزیون برازیلیا برجی مشابه برج ایفل هستش که در کشور برزیل با ارتفاع ۲۲۴ متری ساخته شد. یک سکوی دیده باز در ارتفاع ۷۴ متری این برج وجود داره که بیش از ۳۰۰هزار گردشگر در سال از اون بازدید می کنن. این برج از تمام ساختمان‌های شهر بلندتره اما به بزرگی برج ایفل شهر پاریس نمیرسه. 

.... برج ایفل برزیل رو روی سایت Tripadvisor ببینین.

.. برج ایفل مکزیک:

... در شهر گومز پالاسیوی مکزیک، برجی به اندازه یک ششم برج واقعی ایفل در پاریس ساخته شده که در فاصله حدود ۲۱۵ مایلی شرف مونتری قرار داره. 

 

برج ایفل مکزیک

 

.. برج ایفل اسپانیا:

... در شمال اسپانیا، در منطقه حومه شهری ایالت باسک برجی با سازه فولادی مشابه برج ایفل ساخته شده که در ارتفاع ۱۵۰۰ متری روی قله مونته گوربیا قرار داره. این برج در کوه بعنوان پارکی طبیعی واقع شده که محیطی مساعد برای حفاظت از انواع گیاهان شگفت انگیز مثل درختهای راش و گونه های وحشی مثل گراز محسوب میشه. 

.. برج ایفل رومانی:

... در شهر اسلوبزیا Slobozia در شرق رومانی نسخه ای همانند برج ایفل طراحی شده که ۱۷۷ فوت ارتفاع داره. این برج رو در زمین های خصوصی با استفاده از سرمایه شخصیِ میلیاردر رومانیایی ساختن.

.. برج ایفل استرالیا:

... در سال ۱۹۳۹ مجموعه اداری بزرگی در شهر سیدنی استرالیا به اسم برج AWA ساخته شد. مالکان سازه تصمیم گرفتن برای دور زدن محدودیت‌های حداکثر ارتفاع برای ساختمان‌ها و ساخت نمونه مشابه از برج ایفل، یک فرستنده بزرگ رو در بالای برج بسازن. این برج، تا قبل از ساخته شدن تعدادی از آسمان خراش‌ها، به عنوان بلندترین سازه در شهر سیدنی شناخته می شد.

 

برج ایفل استرالیا

 

.. برج ایفل لتونی:

... در شهر ریگا، برجی با ارتفاع ۳۶۹ متری ساخته شده که تفسیری مستقل از برج ایفل شهر پاریس است. بلندترین برج مخابراتی خود ایستا در کشور لتونی اتحادیه اروپا که یک سکوی دید باز در مقابل چشم اندازه های خیره کننده محیط پیرامون محسوب میشه. 

 

برج ایفل لتونی

 

.. برج ایفل بلغارستان:

... منطقه ای در شهر صوفیه کشور بلغارستان وجود داره که با اسم پاریس کوچک شناخته میشه. برجی زیبا به صورت کپی از برج ایفل در نزدیکی رودخانه ساخته شده که حدود ۱۰۵ فوت ارتفاع داره و حدود یک دهم ارتفاع نمونه اصلی اون در شهر پاریس فرانسه هستش.

 

برج ایفل بلغارستان

 

.. برج ایفل جمهوری چک:

... همزمان با ساخت برج ایفل شهر پاریس بحث هایی در مورد این برج تازه تأسیس در بین مردم کشور چک بوجود آمد که تصمیم گرفتن بنایی مشابه اون رو در شهر پراگ بسازن. بالاخره بعد از نهایی شدن این تصمیم، ساخت برج دیده بانی پترین، ۲ سال زمان میبره. موقعیت این برج بر روی تپه پترین، باعث شده بازدیدکننده‌ها بتونن چشم اندازهای زیبایی از رودخانه ولتاوا رو تماشا کنن.

 

برج ایفل جمهوری چک

 

.. برج ایفل آمریکا:

... مردم ساکن در شهر کوچک پاریس در ایالت تگزاس برای بزرگداشت برادر بزرگشان در سال ۱۹۹۳ برجی مشابه برج ایفل رو ساختن. آنها قصد داشتن با قرار دادن یک کلاه قرمز بر بالای اون، نمادی از مردی گاوچران رو به نمایش بگذارن.

 

برج ایفل آمریکا

 

 

تور اروپا رو ببینین